Publiczne Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Cz. Janczarskiego w Kluczborku
Jesteśmy przedszkolem z tradycją sięgającą ponad pół wieku. Szanujemy dorobek minionych pokoleń. Korzystając z doświadczeń stale się rozwijamy tworząc wizję naszej placówki. W przyszłość wkraczamy z postępem dostosowując się do potrzeb dziecka - Przedszkolaka XXI wieku. Panuje u nas wyjątkowo rodzinna atmosfera, którą tworzą wspaniali pracownicy i jeszcze wspanialsi wychowankowie.
Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego Nasza placówka oferuje diagnozę i terapię zaburzeń Integracji Sensorycznej (SI) dzieci w wieku 3-10 lat z gminy Kluczbork mających problemy z koordynacją ruchową, apatycznych lub nadpobudliwych, mających trudności w uczeniu się, ale może być również wykorzystywana jako metoda komplementarna w usprawnianiu dzieci z ADHD, mózgowym porażeniem dziecięcym, dzieci cierpiących na autyzm, niedowidzących i niedosłyszących. Od II półrocza 2012/13 roku szkolnego za zgodą Burmistrza Gminy Kluczbork z diagnozy i terapii SI korzystają również dzieci z okolicznych gmin.
Prowadzenie terapii poprzedzone jest szczegółową diagnozą, która jest kilkuetapowa:
Proces diagnozy składa się z następujących etapów:
Każdy z rodziców po pełnej diagnozie SI otrzymuje ocenę rozwoju procesów integracji sensorycznej dla swojego dziecka oraz kompletny zestaw ćwiczeń, które będzie mógł wykonywać
z dzieckiem w domu (5-10 minut codziennie).
Zwykle badania kontrolne wykonywane są co 12 miesięcy. Terapia zwykle trwa od 1 roku do 2 lat. Zależy to od stopnia nasilenia i rodzaju zaburzeń oraz tempa czynionych postępów. Zdarza się, że niektóre dzieci odnoszą korzyści z wieloletniej terapii przeprowadzanej interwałowo tzn. uczestniczą w terapii przez okres 6-9 miesięcy i po na przykład rocznej przerwie znowu podejmują terapię. Sesje terapeutyczne odbywają się 1 raz w tygodniu i trwają 45 minut w zależności od możliwości terapeuty oraz od potrzeb dziecka.
Diagnozą i terapią objęłyśmy dzieci z następujących placówek naszej gminy:
Ponadto staramy się o rekomendację gabinetu z ramienia zarządu PSTIS, w miesiącu grudniu zostało wysłane zgłoszenie w celu uzyskania certyfikatu gabinetu SI (pierwszego w naszym województwie)
Przy zapisach na terapię SI honorujemy diagnozę, z innego ośrodka, nie starszą niż 6 miesięcy od daty jej przeprowadzenia. Konieczne jest jedynie dostarczenie kopii opisu diagnozy do terapeuty SI przed rozpoczęciem zajęć.
Ponadto dostarczamy rodzicom wiedzy na temat dysfunkcji integracji sensorycznej powstałych
u ich dzieci oraz wskazówek dotyczących sposobów ich redukowania: