Publiczne Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Cz. Janczarskiego w Kluczborku
Jesteśmy przedszkolem z tradycją sięgającą ponad pół wieku. Szanujemy dorobek minionych pokoleń. Korzystając z doświadczeń stale się rozwijamy tworząc wizję naszej placówki. W przyszłość wkraczamy z postępem dostosowując się do potrzeb dziecka - Przedszkolaka XXI wieku. Panuje u nas wyjątkowo rodzinna atmosfera, którą tworzą wspaniali pracownicy i jeszcze wspanialsi wychowankowie.
Historia przedszkola sięga 1949 roku. Data 21 XI 1949 r. jest pierwszą datą odnotowaną w kronikach placówki. Przedszkole Nr 2 mieściło się przy ulicy Waryńskiego 16. W nowo wyremontowanych salach dzieci chętnie brały udział w zajęciach i zabawach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. W przedszkolu odbywały się również praktyki absolwentek Kluczborskiego Liceum Pedagogicznego. Stanowisko kierownicze piastowała H. Klimczyk - Duda. W roku szkolnym 1954/55 kierownikiem mianowano Zofię Lubaszewską. Ze względu na generalny remont budynku, decyzją Władz Urzędu Miasta i gminy oraz Wydziału Oświaty w 1988 r. przedszkole otrzymało budynek zastępczy przy ulicy M. Curie - Skłodowskiej 3, gdzie zorganizowano dwie grupy po 20 dzieci. Dyrektorem w owym czasie była Maria Kowalewska, zastępcą Alfreda Mysiura. Od lipca do sierpnia 1992 roku zaczęliśmy prace porządkowe w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Norwida 19. Od tego czasu Publiczne Przedszkole Nr 2 zlokalizowane jest w centrum dużego osiedla. Budynek jest duży, dwukondygnacyjny, otoczony zielenią z dużym ogrodem, wyposażonym w sprzęt rekreacyjny, zabezpieczony przed włamaniami, posiada stały monitoring i kamery na placu zabaw, przy budynku i wewnątrz budynku.
Przedszkole zaczęło funkcjonować 15 września 1992 r. W urządzonych salach rozpoczęły się zajęcia wychowawczo-dydaktyczne, w poszczególnych grupach wiekowych. W nowo otwartej placówce dyrektorem została mgr Grażyna Popek, a jej zastępcą Danuta Wiejowska. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 24 października 1992 r., zaproszono gości z Delegatury Oświaty, z Urzędu Miasta i Gminy oraz inne władze miasta Kluczborka.
W roku szkolnym 1998/99 nasza placówka obchodziła 50-lecie powstania, był to też rok, w którym pierwszy raz zapisano 9 dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W roku szkolnym 2000/01 nastąpiła zmiana Statutu i przekształcono nazwę naszej placówki na Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. We wrześniu 2002 r. rozpoczęło swoją działalność „Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób ze Specjalnymi Potrzebami przy Publicznym Przedszkolu Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku”.
Do sierpnia 2005 roku dyrektorem przedszkola była Pani mgr Grażyna Popek. Swym bystrym okiem przez 14 lat czuwała nad placówką, a matczyną miłością otoczyła wszystkie dzieci oraz cały personel.
Od dnia 01.09.2005 r. pieczę nad placówką przejęła pani mgr Anna Juzwa, która na stanowisko dyrektora została wyłoniona w drodze konkursu. To właśnie z jej inicjatywy w 2004 roku powstało nasze logo a w dniu 14.06.2007 r. przedszkole przyjęło imię Czesława Janczarskiego. Od tego czasu pełna nazwa przedszkola brzmi: Publiczne Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czesława Janczarskiego w Kluczborku. Hymn przedszkola powstał 23 stycznia 2009 r. na indywidualne nasze zamówienie, został opracowany przez Wydawnictwo AKORD –Śpiewające Brzdące z Poznania. Po raz pierwszy został zaprezentowany na uroczystości 60 lecia PP Nr 2, w dniu 28 maja 2009 r. Dopełnieniem dzieła było nadanie sztandaru właśnie 14 czerwca 2011 r. Zbiorem ustanowionych i obowiązujących w przedszkolu norm zachowania się w czasie uroczystości przedszkolnych jest ceremoniał przedszkolny, który stanowi integralna część tradycji i harmonogramu pracy naszego przedszkola. Zadaniem ceremoniału jest również pomoc w organizacji ślubowań i uroczystości.
Z dniem 1.09.2021 dyrektorem przedszkola została Pani mgr Roksana Tomczyk, wieloletni pedagog- terapeuta, która swoim entuzjazmem zaraża całą społeczność
przedszkola. W naszym przedszkolu funkcjonuje 10 oddziałów, w tym 8 integracyjnych. Rok rocznie opieką otaczamy blisko 200 dzieci w tym ponad 30 o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W szeregach naszej kadry obok niezastąpionego personelu administracyjno-obsługowego znajdują się nauczyciele i terapeuci z zakresu pedagogiki specjalnej, oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, tyflopedagogiki, psychologii, neurologopedii, rehabilitacji, pracy z dzieckiem autystycznym oraz terapeuci Integracji Sensorycznej czy także neurobiologicznej- Metody Krakowskiej. Na co dzień nauczyciele stosują liczne aktywizujące metody i formy pracy oparte na najnowszych trendach. Stale podnoszą swoje kwalifikacje oraz poszukują nowych rozwiązań, aby proponowane aktywności w przedszkolu sprawiały dzieciom radość, były bezpieczne i rozwijały ich kluczowe kompetencje. Co roku bierzemy udział w licznych projektach edukacyjnych ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Dbamy o Integrację nie tylko dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi ale przede wszystkim integrację z rodziną dziecka, która jest jego fundamentem. Ponadto współpracujemy z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami o zasięgu ogólnopolskim.
Zapraszamy na naszą stronę FB