Publiczne Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Cz. Janczarskiego w Kluczborku
Jesteśmy przedszkolem z tradycją sięgającą ponad pół wieku. Szanujemy dorobek minionych pokoleń. Korzystając z doświadczeń stale się rozwijamy tworząc wizję naszej placówki. W przyszłość wkraczamy z postępem dostosowując się do potrzeb dziecka - Przedszkolaka XXI wieku. Panuje u nas wyjątkowo rodzinna atmosfera, którą tworzą wspaniali pracownicy i jeszcze wspanialsi wychowankowie.
6 maja br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia nagród i przyznania tytułów „GENialnej szkoły" placówkom edukacyjnym, które w sposób szczególnie odpowiedzialny opiekują się dziećmi chorymi na choroby rzadkie, w tym mukowiscydozę. W wydarzeniu udział wzięli Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w MEN, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Janina Okrągły, poseł na Sejm RP.
Nasza placówka zajęła III miejsce!
I edycja konkursu „GENialna szkoła" realizowanego przez Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO w ramach kampanii społecznej „Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy" rozpoczęła się w roku szkolnym 2013/2014. Minister Edukacji Narodowej objęła akcję patronatem honorowym.
- To spotkanie pozwala nam powiedzieć wszystkim szkołom, że dobra edukacja dzieci jest dla nas najważniejsza [...]. Każdy z nas jest inny. W zasadzie inność jest normalnością. Dlatego też powinniśmy pomagać szkołom w tworzeniu przestrzeni przyjaznej dla każdego dziecka. Naszym marzeniem i zadaniem jest, aby każda szkoła w Polsce była genialna. – powiedziała Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w MEN.
- To co się tutaj dzieje, to dobry przykład, który pokazuje tych, którym się chce chcieć. Warto zwrócić uwagę na to, że z roku na rok podejmuję coraz mniej interwencji dotyczących niedostatecznej pomocy chorym dzieciom w obszarze dotyczącym edukacji. Szkoła jest dla każdego dziecka. Każde dziecko w Polsce ma prawo do edukacji. Każde dziecko, aby prawidłowo się rozwijać potrzebuje drugiego dziecka – dodał Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
Tym bardziej należy wyróżniać szkoły i przedszkola, w których nauczyciele dbają o dobro chorego dziecka, akceptują je, nie próbują się od niego uwolnić, ale potrafią uczyć zdrowych rówieśników odpowiedzialności, pomocy oraz empatii.
- Dzieci przewlekle chore nie muszą uczyć się w odrębnych szkołach i być izolowane od swoich rówieśników. Zrozumienie ich choroby i potrzeb sprawia, że czują się bezpieczne, a przede wszystkim równe zdrowym rówieśnikom – mówi Paweł Wójtowicz, Prezes Fundacji MATIO. - Zrozumienie nie wymaga wielkiego wysiłku, a korzyści płynące z kontaktów z rówieśnikami, swobodnego dostępu do edukacji są ogromne. Mają także znaczący wpływ na efekty leczenia, stan zdrowia, przyszłe życie, budując w dziecku silną psychikę i wolę walki z chorobą.
W konkursie „GENialna szkoła" przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich, woj. pomorskie
II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ropczycach, woj. podkarpackie
III miejsce – Publiczne Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Cz. Janczarskiego w Kluczborku, woj. opolskie.
Specjalne wyróżnienie Jury otrzymała:
Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Strzyżewie, woj. wielkopolskie
Równorzędne wyróżnienia przyznano:
Więcej zdjęć i informacji na stronie: